Beating Broke

Personal Finance from the Broke Perspective

  • Home
  • About
  • We Recommend
  • Contact
  • Privacy Policy

Powered by Genesis

The Expensive Produce Myth

June 7, 2010 By Shane Ede 10 Comments

When many people discuss buying more produce (fruits and veggies) the most common complaint is how expensive it is.  How can they afford to pay that much for fresh produce and still feed their family?!?  Well, I think it’s a myth.

Based on my recent visit to the grocery store, the price of produce is actually pretty good.  Let’s compare for a minute.  A quick trip down the meat aisle will tell us that a chunk of meat of whatever shape or size will likely cost us about $3 a pound.  And that’s the cheap stuff.  No t-bones here.  How about the other aisles.  Hamburger helper?  About $3.  Plus a pound of hamburger, a cup or so of milk, and some margarine or butter.  Chips?  Doritos were on sale for about $2 a bag.  I think that’s about a 10 ounce bag.  Frozen Pizza?  I saw some that were 5 for $10.  Smaller ones, sure, but pizzas.

Apples

Now, lets take a look at produce.  Apples were $1.49 a pound.  Oranges were $1.89 a pound.  Potatoes were about $1 a pound.  Onions were $1.38 a pound.  Broccoli was about $2 a bunch.  The list goes on.

Sure, none of those, by themselves, is a meal.  Very little of the first list is either.  But, if you eat an apple before dinner or as an appetizer, it makes you fuller.  Which means you’ll eat less of the other, more expensive stuff.  Maybe you replace 4 ounces of steak with a 9 ounce apple.  Even at a 2:1 ratio, you break even.  If you manage to cut the meat even further back and replace it with other veggies, you’ll save even more!

And I won’t even go into the savings on medical costs that could be gotten from eating more fruits and veggies.

The bottom line is that expensive produce is a myth.  It’s only when you don’t stop to consider that it’s replacing something else in a meal that you realize that.  If you replace something, you can buy less of it at the store.  And you will spend less.  Sure, costs might stay the same, or even go up, if you don’t reduce what you buy based on your new eating habits.  But, that food will last longer.  Give it a try and then compare your budget sheets from before and after.  I think you might be surprised by the outcome.

Shane Ede

I started this blog to share what I know and what I was learning about personal finance. Along the way I’ve met and found many blogging friends. Please feel free to connect with me on the Beating Broke accounts: Twitter and Facebook.

You can also connect with me personally at Novelnaut, Thatedeguy, Shane Ede, and my personal Twitter.

Filed Under: General Finance, Home, ShareMe Tagged With: eating, food, frugal shopping, meat, produce

Comments

  1. Austin @ Foreigner's Finances says

    June 8, 2010 at 7:10 am

    Medical costs and increased productivity. It’s hard to put a price tag on it, but you’re probably going to produce (no pun intended) better with some good quality food in your stomach. Better productivity, better results, more $ (if you’re shooting for that goal).

    I’d say it’s worth it!

  2. Money Reasons says

    June 11, 2010 at 10:10 am

    Hmm, interesting take!

    Sounds like a healthier and potentially cheaper solution all the way around!

  3. Kevin@InvestItWisely says

    June 11, 2010 at 10:31 am

    Junk food is more expensive up here in the great white north relative to produce. I think that beef is also more expensive, though pork is cheap. I guess this shifts consumption toward healthier choices, because when you go to a grocery store here, you generally walk past lots of vegetables, fresh meat, fresh bread, nuts, etc… and the junk food is relegated to one small section, as are the frozen pizzas and desserts 😉

    However, I recall when I visited the US that the portions were larger, the prices were lower, and the first thing you saw when entering a Walmart supercenter would be aisle upon aisle of pizzas, desserts, etc… just junk food upon junk food. I think there were 5 half-aisles devoted to chips alone. It was pretty much the opposite experience!

    I enjoy my junk food every now and then, too, but it certainly shouldn’t be the main focus…

  4. Evan says

    June 11, 2010 at 3:13 pm

    Until about a year into my marriage (my 2 year is on this monday) I had never went grocery shopping. I lived at home during college, then basically bummed off the gf at the time (wife now) during law school.

    I WAS SHOCKED how much junk food costs. It was at that moment I didn’t buy anyone’s crap about not being able to afford normal healthy food.

  5. Squirrelers says

    June 14, 2010 at 9:04 pm

    Good topic, very good points.

    If selective and smart with shopping, it is very easy to eat a healthy diet and do it for reasonable cost. Not just with produce, but with most foods.

    For example: Sometimes I eat oatmeal in the morning, quick oats bought in a large container. The cost per serving comes to less than 10 cents! Add in some strawberries, a banana and some flaxseed, and you get a fully-loaded nutritional powerhouse that’s about 75 cents.

    To me, that’s better than a fast-food breakfast sandwich for $2. Healthier and cheaper.

  6. kh says

    May 24, 2011 at 6:51 pm

    “Expensive produce is a myth” is only true if you’re middle or upper class and have access to grocery stores. For many people produce is not easily available and what there is, *is* expensive.

    Walk through any low income neighborhood and there almost always will be a McDonalds or a Burger King w/in walking distance, but not a grocery store. When you can get a full “meal” (burger, fries, and a coke) for $2-$3, spending $1.49 on two apples (about 1 lb) *is* expensive.

    Even in comparison to junk foods on sale at the grocery store, a whole Tostino’s pizza can be found for $1.25 on sale. Add in a $0.79 litre of cheap soda and you’ve got a meal for 2 for the same price as your two apples. Again, the produce isn’t really the cheaper option.

    It’s sad that you can get processed junk cheaper and more easily available than fresh fruit or veggies. But for many people outside the mainstream/middle class, it’s a fact of life.

  7. Lisa Penelope says

    March 25, 2013 at 2:23 pm

    When I was living alone, almost all I ate was fruit. I ended up having to go grocery shopping at least twice a week, and after only a few months on a HUUGE savings, I was near-broke. Super healthy yeah, but at a cost.

  8. Lisa Penelope says

    March 25, 2013 at 2:30 pm

    It also shouldn’t even need mentioning that produce is almost entirely WATER. Drinking a glass of water before a meal also helps you eat less. The difference being that you are paying for it, by weight, and under a different name. I still eat mostly produce, and always will, but it costs me a heck of a lot.

Trackbacks

  1. Advantages of a Fee-Only Financial Advisor & Are You Ready to Buy a Home says:
    June 11, 2010 at 4:02 am

    […] Beating Broke debunks the expensive produce myth. […]

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  • Facebook
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

Improve Your Credit Score

Money Blogs

  • Celebrating Financial Freedom
  • Christian PF
  • Dual Income No Kids
  • Financial Panther
  • Gajizmo.com
  • Lazy Man and Money
  • Make Money Your Way
  • Money Talks News
  • My Personal Finance Journey
  • Personal Profitability
  • PF Blogs
  • Reach Financial Independence
  • So Over Debt
  • The Savvy Scot
  • Yes, I am Cheap

Categories

Disclaimer

Please note that Beating Broke has financial relationships with some of the merchants mentioned here. Beating Broke may be compensated if consumers choose to utilize the links located throughout the content on this site and generate sales for the said merchant.

Visit Our Advertisers

Need to change careers? Consider an Accounting Certificate Program from WTI.