Beating Broke

Personal Finance from the Broke Perspective

  • Home
  • About
  • Melissa Recommends
  • Contact
  • Privacy Policy

Powered by Genesis

Spend a Fixed Amount at the Grocery Store Every Week or Stock Up During Sales?

May 12, 2014 By MelissaB 8 Comments

A few months ago, I went grocery shopping in the morning on the first of the month, and I couldn’t believe how crowded it was.  After all, it wasn’t a Saturday morning when the usual grocery shopping rush occurs, but a Wednesday morning.

I waited in line to pay for over 20 minutes.  When I asked the cashier what was going on, she said that it was the first of the month, so many people’s SNAP benefits had just replenished.  These people were stocking up after possibly having had very little to eat at the end of the month when they were out of funds.

This phenomenon is not unusual.  Many people who are living on a tight budget (with or without receiving SNAP), after scrimping and doing without for the last 10 to 14 days of the month, are happy to go shopping and stock up.  The problem is that this stock up can consume most of their food budget, and the cycle starts all over again.

I mentioned in my last post that my family is experiencing a period of low income and a tight budget.  Luckily, I don’t foresee this situation remaining stagnant for years.  Within another year or two, my husband will be eligible to apply for a much better job, and as my kids grow up and become more self-sufficient, I should have more time to grow my freelance business.

However, for now, we sometimes run into this feast or famine pattern.  In our high cost of living area, we budget $700 a month for groceries for our family of 5.   (We have food intolerances including beans, gluten, dairy, and eggs, so we have to eat a special diet.)  The last week of the month, we’re eating an odd mix of foods, and we don’t have as many fruits and vegetables as we’d like.

Spend the Same Amount Every Day to Avoid Feast and Famine

I’ve been researching different strategies to help with our grocery budget.  One that I found is rather basic–determine how much you can spend per day on groceries.  For instance, in February, we can spend $25 a day on groceries ($700 divided by 28 days), while in May, we can only spend $22.58 per day.

If I’ve not been to the grocery store for 6 days, I’ll theoretically have $135.48 to spend on that trip, based on a 31 day month.

Using this pattern, I can avoid the feast or famine food cycle by making sure I have enough grocery money, even at the end of the month.

Drawbacks to Spending the Same Amount Every Day

The biggest drawback I see to spending the same amount every day is that there is not much flexibility to take advantage of sales.  For instance, if I normally buy ground turkey for $2.95 a pound, but it’s on sale for $2.45 a pound, I should stock up.  Maybe I’d buy 25 pounds at this discounted rate.  That right there would cost me $61.25, or almost half of my weekly budget.

However, it would save me $12.50 on ground turkey, and the stock would last us a few months.

While spending the same amount every day helps even out the feast or famine cycle, it may not be the best way to stretch your grocery dollars.  Instead, I prefer to buy on sale in bulk so I pay less and get more food, even if it means at the end of the month, each meal with meat has ground turkey in it.

How do you handle your grocery budget?  Do you set a fixed amount to spend each week, or do you set a fixed amount for the month so you can take advantage of sales?

MelissaB
MelissaB

Melissa is a writer and virtual assistant. She earned her Master’s from Southern Illinois University, and her Bachelor’s in English from the University of Michigan. When she’s not working, you can find her homeschooling her kids, reading a good book, or cooking. She resides in New York, where she loves the natural beauty of the area.

www.momsplans.com/

Filed Under: budget, ShareMe Tagged With: budget, food budget, grocery, grocery budget

Save Money and Eat Healthy: Rent an Apple Tree

September 3, 2013 By MelissaB 10 Comments

When my health began to suffer a few years ago thanks to stress, being overweight, and having some intestinal issues, I started taking much better care of myself.  That meant eating organic foods, following a Paleo diet, and losing over 70 pounds.

I used to always say I didn’t have money to buy organic foods, but my health issues weren’t cheap, so I decided in the long run, eating the best food I could was a priority, even if it was more expensive.  Over the years, though, I’ve found ways to cut costs on eating organic.  One way is renting an organic apple tree.

How Does Renting an Apple Tree Work?

I simply Googled “rent an apple tree” to find one near us.  Then, I rented one apple tree for $55.  All the apples on that tree were mine.  I paid in the spring, and the Paula Red apples were ready in August.

Rent an Apple Tree

The farm called me to tell me when the apples were ripe, and then I and my family headed out to the orchard to pick the apples.  It took less than 45 minutes, and we left with 94 pounds of organic apples.

What Did We Do With All Those Apples?

Paula Reds don’t stay good for long, so we turned them into applesauce.  (And we ate a lot of them fresh.)  We ended up with 28 quarts of applesauce, which I stored in the freezer.  It took me, my husband and son working together 7 hours to process all of the apples.

We didn’t have to add any sugar because they were naturally sweet.

How Much Did We Save?

The lowest price I have been able to find for organic applesauce is $2.50 for 16 ounces at Trader Joe’s.   Just like our applesauce, Trader Joe’s applesauce only contains organic apples.  There are 32 ounces in a quart, so one quart of Trader Joe’s applesauce is $5.00.

One quart of our homemade applesauce from apples on our rented tree is approximately $1.96.  Overall, we saved $85 and will have enough applesauce to last us through the winter.

We also signed up for another apple tree in October for apples that are suitable for storage.  We’ll be able to keep them in our refrigerator for several months and eat them fresh.  If we get another 94 pounds, we’ll be paying just 58 cents a pound, which will be a significant savings over the grocery stores where I can never seem to find organic apples for less than $1.99 a pound.

It’s Not Just About the Savings

Still, it’s not just about the savings.  What matters is that we know exactly where the apples came from and how they were processed.  In addition, they are local, in season, and organic, which is the best way to eat food.

If you want to feed your family healthier foods but feel that they are out of your budget, don’t despair.  There are several unique ways to feed your family organic food on a budget.  Renting an apple tree is just one of those ways.  We’ll be sure to do this again next year.

Have you done something like this? Do you buy food direct from the farmer?

Original Photo Credit:MetaphoricalPlatypus, on Flickr.

MelissaB
MelissaB

Melissa is a writer and virtual assistant. She earned her Master’s from Southern Illinois University, and her Bachelor’s in English from the University of Michigan. When she’s not working, you can find her homeschooling her kids, reading a good book, or cooking. She resides in New York, where she loves the natural beauty of the area.

www.momsplans.com/

Filed Under: Frugality, Saving, ShareMe Tagged With: frugal, frugal grocery, groceries, grocery, saving money, savings

How to Implement a Weekly Menu Plan

May 31, 2011 By MelissaB 5 Comments

We talked last time about why you should create a menu plan.  Today, we will tackle how to menu plan.  Honestly, there is no correct way to menu plan, but here are some of the most common methods:

Assign a Meal to a Day of the Week

Some people make it very easy on themselves and create a designated meal for each day of the week.  For instance,

  • Monday—Mexican
  • P1640073Tuesday—salad
  • Wednesday—pasta
  • Thursday—pizza
  • Friday—casserole
  • Saturday—leftovers
  • Sundays—soup and sandwich

Then, they just plug in a meal for each day.  Maybe one Monday they will have fajitas, the next Monday they will have tacos, the next quesadillas.  Whatever they eat on Monday is some type of Mexican food.

Make a Menu Plan Once a Month

With this method, you look at your upcoming monthly calendar and plan meals accordingly.  For instance, in my case, my son has tap dance class every Wednesday night.  I know on these nights not to plan anything time intensive.  On Wednesdays, I either choose crock pot meals that allow me to do the prep work in the morning and then require no additional work from me, or I schedule that day as a day to eat leftovers.

Similarly, if you look at the calendar and see that you are taking Uncle Joe out to eat on the 20th and you know he will want to go to a steak house, you probably won’t schedule another beef meal on the 19th or 21st.

This method works great for people who generally dislike menu planning and prefer to get a month’s worth of planning done in one setting.

Choose Your Menu Plan Based on What Is on Sale

Probably the most common method of menu planning is to center your meals around what is on sale at the grocery store.  So, you get your supermarket ads on Sunday and see that ground beef is on sale as well as whole wheat pasta.  Salmon is also on sale.  Maybe you choose to make spaghetti (spaghetti sauce recipe) on Tuesday night, lasagna on Wednesday night and a salmon salad for Friday night, for example.

If you don’t regularly stock up on groceries when they hit rock bottom prices, this is the method of menu planning that will net you the largest savings.

Choose Your Menu Plan Based on What You Have in the Pantry

This is the method that I prefer because I regularly stock up on groceries when they are at rock bottom prices.  Before I make my menu plan for the week, I look at what ingredients I have at home and make a menu centered around those items.  Recently I bought Tilapia on sale, so we will be having a fish meal this week.  I also bought imitation crab meat on sale two weeks ago (prepackaged), so I will be making crab cakes.  However, I don’t want all of my meals for the week to be seafood based.  I see that chicken is on sale for $1.49 a pound, so I plan two chicken meals and also buy some extra chicken to stock up in the freezer.  I also have tomatoes and avocado that need to be used up, so I plan on having taco salad another day.

Final Thoughts on Menu Planning

The most important part of menu planning is choosing the method that works best for you and your family because then you will be most likely to stick with it.  In addition, remember to be flexible with yourself.  If you have a meal planned on Monday that you don’t feel like cooking Monday night, it is okay to jump to Wednesday night’s meal.  It really doesn’t matter which day you prepare which meal as long as you prepare all of the meals within a week’s time so you don’t waste ingredients.

Finally, if you are ready to take the leap to menu planning, one of my favorite free online resources is food.com.  You can easily search for the type of meal that you would like to make and find hundreds of recipes, many of which have been ranked by other users.  I tend to only use recipes that earn 4.5 to 5 stars out of 5.

You may feel as if you don’t have time to meal plan, but often menu planning saves an enormous amount of time.  If you don’t  do it already, I hope you will try it.

photo credit: Emily Barney

MelissaB
MelissaB

Melissa is a writer and virtual assistant. She earned her Master’s from Southern Illinois University, and her Bachelor’s in English from the University of Michigan. When she’s not working, you can find her homeschooling her kids, reading a good book, or cooking. She resides in New York, where she loves the natural beauty of the area.

www.momsplans.com/

Filed Under: budget, Frugality, Home, Saving, ShareMe Tagged With: cooking, food, frugal, frugaler, Frugality, grocery, menu plan, menu plans, Saving

  • « Previous Page
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • Next Page »
  • Facebook
  • Pinterest
  • RSS
  • Twitter

Improve Your Credit Score

Money Blogs

  • Celebrating Financial Freedom
  • Christian PF
  • Dual Income No Kids
  • Financial Panther
  • Gajizmo.com
  • Lazy Man and Money
  • Make Money Your Way
  • Money Talks News
  • My Personal Finance Journey
  • Personal Profitability
  • PF Blogs
  • Reach Financial Independence
  • So Over Debt
  • The Savvy Scot
  • Yes, I am Cheap

Categories

Disclaimer

Please note that Beating Broke has financial relationships with some of the merchants mentioned here. Beating Broke may be compensated if consumers choose to utilize the links located throughout the content on this site and generate sales for the said merchant.

Visit Our Advertisers

Need to change careers? Consider an Accounting Certificate Program from WTI.